Boys Soccer

Upcoming Games

There are no events to display

Coaching Staff

Head Coach: Matt Pritchett

Coach Pritchett has been the Boys and Girls Head Soccer coach at Pembroke Hill since 1999. He has coached for 18 years in the Kansas City area at the club, ODP and high school levels. He holds coaching licenses from both The National Soccer Coaches Association of America and The United States Soccer Federation.


816-936-1376

Varsity Assistant Coaches

Dr. Matthew Clothier
Justin Young
Chris Markey

Middle School Coaches

Head Coach: Reed Kroh
Assistant Coach: Jefferson Wolfe

Team Information

Practice Schedule

Training Schedule for The first 3 Weeks Boys Soccer

Week 1 (July 31st- Aug 4th): Monday-Friday 9:30 am-12:30 pm (Meet at Kroh Field)

*Friday Aug 4th, Team activity (TBA)

Week 2 (Aug 7th-Aug11th):Monday-Friday 9:30 am- 4:30 pm (Meet at Kroh Field)

Daily Schedule:9:30-11:30 on the field

11:30-2:30 Lunch and Break time *

2:30-4:30 on the field

*All players will bring a sack lunch and we will convene to the study hall room

For film and talks.

Week 3 (Aug 14th-Aug 18th): Normal practice time for the remainder of the season 3:30pm-5:30 pm

Special Dates: Friday Aug 11th Red/Blue game and Parent meeting.(Kroh Field)

6:00 pm parent meeting

6:30-7:30 Game

Note: There will be no afternoon training session that date.Boys are dismissed at 11:30

Forms

Varsity Schedule

vs.
LIBERTY NORTH HIGH SCHOOL
Away
Harrisonville High School
0-
vs.
Harrisonville High School
Away
Harrisonville High School
0-
vs.
Frontier STEM High School
Away
Harrisonville High School
0-
vs.
Belton, Kearney, Summit Christian Academy
Home
Stadium Field
Loss 0-1
vs.
Belton, Kearney, Summit Christian Academy
Home
Stadium Field
0-
vs.
Belton, Kearney, Summit Christian Academy
Home
Stadium Field
Win 9-0
vs.
Belton, Kearney, Summit Christian Academy
Home
Stadium Field
0-
vs.
Belton, Kearney, Summit Christian Academy
Home
Stadium Field
0-
vs.
Southern Boone High School
Away
JOHN BURROUGHS SCHOOL
Tie 1-1
vs.
Lee's Summit West
Away
LEE'S SUMMIT WEST HIGH SCHOOL
Loss 0-1
vs.
Bishop Miege High School
BELTON SCHOOL DISTRICT
Loss 0-3
vs.
Lawrence-Bishop Seabury Academy
Home
Stadium Field
Win 4-2
vs.
Lutheran of Kansas City
Home
Stadium Field
0-
CANCELLED
vs.
Blue Springs South
Away
BLUE SPRINGS SOUTH HIGH SCHOOL
Loss 0-5
vs.
CENTER HIGH SCHOOL
Away
CENTER HIGH SCHOOL
Win 3-0
Tournament
vs.
St. Michael the Archangel
Away
CENTER HIGH SCHOOL
0-
Tournament

Junior Varsity Schedule

vs.
Cristo Rey
Away
O'HARA HIGH SCHOOL
0-
CANCELLED
All Day
vs.
Rockhurst High School
Away
Rockhurst High School
0-
vs.
TBA
LEE'S SUMMIT WEST HIGH SCHOOL
0-
vs.
BELTON SCHOOL DISTRICT
Away
LEE'S SUMMIT WEST HIGH SCHOOL
0-
vs.
Kansas City East
Away
IL Bryant Stadium
0-
vs.
Barstow
Away
Barstow School
0-
CANCELLED
vs.
Lee's Summit West
Away
LEE'S SUMMIT WEST HIGH SCHOOL
0-
vs.
Northeast
Home
Stadium Field
0-
CANCELLED
vs.
Rockhurst High School
Away
Rockhurst High School
0-
vs.
St. Pius X
Away
ST. PIUS X HIGH SCHOOL
0-
CANCELLED
vs.
Lincoln Prep Academy
Home
Stadium Field
0-
vs.
Blue Springs South
Away
BLUE SPRINGS SOUTH HIGH SCHOOL
0-

C Team Schedule

vs.
BLUE VALLEY NORTH SCHOOL
Away
BLUE VALLEY NORTH SCHOOL
0-
vs.
Desoto High School
Away
Desoto High School
0-
vs.
Desoto High School
Away
Desoto High School
0-
vs.
BLUE VALLEY NORTH SCHOOL
Home
Stadium Field
0-
CANCELLED

Team Highlights

2016

Raider Award Winner: Connor Jordan-Hyde

Team Highlights:
Districts: 2nd Place

Individual Honors:

All District Team:
Luis Alanis, Kieffer DeMayo, Alex Dickey,Liam Kornitzer, Brandon Washington

All-Western Region Team
: Luis Alanis, Kieffer DeMayo, Alex Dickey, Liam Kornitzer, Brandon Washington

All-Western Region Co-Goalkeeper of the Year
: Alex Dickey

All-Western Region Offensive Player of the Year
: Brandon Washington

First Team All-State:
Alex Dickey, Brandon Washington

Second Team All-State:
Kieffer DeMayo

Class 2 Co-Goalkeeper of the Year:
Alex Dickey

Academic All-State:
Alex Dickey, Kieffer DeMayo


2015


Raider Award Winners: Robert Starr, Spenser Thomas

Team Honors:
KC Class Champions
District Champions

Individual Highlights:

Thad Blevins: All-District Team, All-Western Region Team, All-State-First Team
Trent Cartmell:
All-District Team
Kieffer DeMayo: All-District Team, All-Western Region Team, All-State-Second Team
Alex Dickey:
All-District Team, All-Western Region Team, All-Western Region Goalkeeper of the Year, All-State-Second Team
Charlie Hamilton:
All-District Team
Brandon Washington:
All-District Team, All-Western Region Team, All-State-First Team

2014

Raider Award Winner: Jack Malone

Team Honors:
District Champions

Individual Highlights:

Luis Alanis: All-District Team, All-Western Region Team, All-State-Second Team
Thad Blevins:
All-District Team, All-Western Region Team, All-State-Second Team
Kieffer DeMayo:
All-District Team
Charlie Hamilton:
All-District Team
Anton Nagy:
All-District Team, All-Western Region Team, All-State-Honorable Mention, Academic All-State Team
Brandon Washington:
All-District Team, All-Western Region Team, All-State-First Team

2013

Raider Award Winner: Patrick Innes

Individual Highlights:

Thad Blevins:
All-District Team, All-Western Region Team, All-State-Honorable Mention
William Block:
All-District Team, All-Western Region Team, All-State-Second Team
Ben Davis:
All-District Team, All-Western Region Team
Patrick Innes:
All-District Team, All-Western Region Team, All-State-Honorable Mention


2012


Raider Award Winner: Parker Sterneck

Individual Highlights:

William Block: All-District Team
Natty Crenner: All-District Team
Patrick Innes: All-District Team
Parker Sterneck: All-District Team

PHSRaiders

Powered by Finalsite