Girls Tennis

Upcoming Matches

Coaching Staff

Head Coach: Mike Duckworth

This is Mike Duckworth's third year as head coach of the girls tennis team. Mike led last year's team to a 13-5 record and a third place finish in the Class 1 State Championships. Mike also teaches World History from 1500, Advanced Placement Microeconomics and Macroeconomics at PHS.

Mike taught, and coached tennis, at Lee's Summit North High School for 13 years, and has also taught at Lee's Summit West and Smiths Hill High School, a selective, public high school in Wollongong, New South Wales, Australia.

He received bachelor degrees in economics and social studies education as well as a master's degree in education, with a focus on curriculum and instruction, from the University of Kansas.

816-936-1411

Assistant Coaches

Tiffani Pearson
Kristen Niehus

Team Information

Varsity Schedule

vs.
St. Teresa's Academy, LEE'S SUMMIT WEST HIGH SCHOOL, Notre Dame De Sion, Shawnee Mission East High, BLUE VALLEY NORTHWEST HIGH SCHOOL, Blue Valley North High School, None
Subscribe to Alerts
Home
Owen Tennis Complex
0-

Team Highlights

2016

Raider Award Winner: Caroline Rooney

Team Highlights:

Districts: 2nd Place

2015

Raider Award Winner: Veronica Loskutova

Team Honors:

First place: Districts
Third place: State

Individual Highlights:

Caroline & Ellison Rooney (Doubles): Second place-Districts, Third place-State
Yurie Heard: First place-Districts, First place-State


2014

Raider Award Winner: Emily Ramza

Team Honors:

First place: Districts
First place: State

Individual Highlights:

Emily Green: Third place-Districts
Yurie Heard: First place-Districts, First place-State
Veronica Loskutova & Emily Ramza (Doubles): Second place-Districts
Ellison Rooney & Cindy Wang (Doubles): First place-Districts, Second place-State


2013

Raider Award Winner: Arianna Lane

Team Honors:

Second place: Districts

Individual Highlights:


Bella Foote & Emily Ramza (Doubles):
Third place- Districts
Emily Green: Fourth place-Districts
Ellison Rooney & Cindy Wang: Second place-Districts, Third place-State


2012

Raider Award Winner: Kendra Sterneck

Team Honors:

Second place:
Districts

Individual Highlights:


Yurie Heard:
First place-Districts, Third place-State

PHSRaiders

Powered by Finalsite