News

Upper School Science Olympiad Team Moves On To Nationals

Posted: April 10, 2017

Congratulations to the upper school Science Olympiad team for making it to the national competition. The team took second place at the state meet on Saturday, April 8, at Westminster College in Fulton, Mo. The middle school got nipped for second place and a trip to nationals by one point, finishing third in the competition. The upper school team will move on to the national competition, May 19-20, at Wright State University in Dayton, Ohio.

Upper School

First Place
Electric Vehicle: Jackson Letts and Andrew Reardon
Game On: Daniel Bauman and Austin Tang
Hovercraft: Jackson Letts and Andrew Reardon
Invasive Species: Daniel Bauman and Pallavi Jonnalagadda
Materials Science: Shannon Fang, Charlie Snell
Microbe Mission: Pallavi Jonnalagadda and Katrina Zhao
Rocks & Minerals: William Baker and Ross Copeland

Second Place
Astronomy: Coleman Gliddon and Austin Tang
Experimental Design: Shannon Fang, Mulan Jiang and Katrina Zhao
Wind Power: Daniel Bauman and Shannon Fang

Third Place
Chemistry Lab: Coleman Gliddon and Charlie Snell
Optics: Shannon Fang and Coleman Gliddon
Robot Arm: Andrew Reardon and Spencer Schmid
Towers: Ross Copeland and Spencer Schmid

Fourth Place
Dynamic Planet: Wiliam Baker and Austin Tang
Ecology: Mulan Jiang and Pallavi Jonnalagadda
Hydrogeology: William Baker and Daniel Bauman

Fifth Place
Anatomy and Physiology: Maya Chan and Mulan Jiang

Sixth Place
Remote Sensing: William Baker and Mulan Jiang

Seventh Place
Forensics: Maya Chan and Gina Singh

Eighth Place
Helicopters: Ross Copeland and Spencer Schmid

10th Place
Disease Detectives: Pallavi Jonnalagadda and Katrina Zhao

Alternates assisting the PHS team at the competition: Elizabeth Banks, Catherine Dema, Lily Jiang and Ira Vats.

Middle School

First Place

Ecology: Rishabh Gaur and Austin Powell
Invasive Species: Griffin Chu and Jackson Chu
Microbe Mission: Phillip Park and Aarav Yarlagadda
Wright Stuff: Griffin Chu and Jackson Chu

Second Place
Bottle Rockets: Anoushka Makkad and Ethan Wolf
Food Science: Anoushka Makkad and Naina Singh
Meteorology: Rishabh Gaur and Aarav Yarlagadda
Mission Possible: Jesse Chan and Salil Chandramohan
Rocks and Minerals: Griffin Chu and Jackson Chu
Towers: Phillip Park and Austin Powell

Third Place
Hovercraft: Jesse Chan and Phillip Park
Optics: Eli Chase and Darwin Torrence

Fourth Place
Crime Busters: Rishabh Gaur and Naina Singh
Experimental Design: Nathan Gaid, Anoushka Makkad and Naina Singh
Reach for the Stars: Eli Chase and Darwin Torrence
Road Scholar: Griffin Chu and Jackson Chu

Fifth Place
Dynamic Planet: Nathan Gaid and Aarav Yarlagadda

Last Updated: April 25, 2017