Boys Golf

Upcoming Matches

There are no events to display

Coaching Staff

Head Coach: David Burke

David Burke is the new head varsity boys golf coach. David serves as the director of college counseling and assistant principal at Pembroke Hill. David is a graduate of Dartmouth College and has worked in college counseling at the college, and at Woodward Academy and The Lovett School in Atlanta.

While at The Lovett School, David coached the boys and girls varsity golf team. As the girls golf coach, he won two state titles.


dburke@pembrokehill.org

Assistant Coach

Scott Guthrie

Team Information

Schedule

There are no events to display

Team Highlights

2018

Raider Award Winner: Oliver Carnes

Captains: Oliver Carnes and Michael Innes

Varsity Letter Winners: Grant Beichley, Henry Carnes, Oliver Carnes, Jake Cohen, Spencer Cross, Henry Freilich, Eddie Fromm, Robert Green, August Hoffman, Michael Innes, Eric Medlock, Patrick Panko, John Robertson, Zandy Swartzman,
Rebecca Kessler (Manager) and Grace Parkerson (Manager)
 

Team Highlights:

Second Place - Richmond Tournament -
First Place - Districts
First Place - Sectionals
Seventh Place - State


Individual Honors:

Grant Beichley -All-District Team, All-Sectional Team
Eddie Fromm - All-District Team, All-Sectional Team
Robert Green - All-District Team, All-Sectional Team
August Hoffman -  All-District Team, All-Sectional Team
Michael Innes - All-Sectional Team

 

2017

Raider Award Winners: Davis Brooks, Michael Innes

Team Highlights:

Ray-Pec Tournament - Second Place
Districts - Second Place
Sectionals - Second Place
State - Fifth Place

Individual Honors:

All-District Team - Davis Brooks, Elliot Cohen, Robert Green, August Hoffman, Michael Innes

All-Sectional Team - Davis Brooks, Elliot Cohen, Robert Green, August Hoffman, Michael Innes
 

District Championships
1st place - August Hoffman
4th place - Elliot Cohen
12th place (tie) - Robert Green
12th place (tie) - Davis Brooks
14th place (tie) - Michael Innes

Sectional Championships
4th place (tie) - August Hoffman
10th place (tie) - Davis Brooks
10th place (tie) - Robert Green
17th place (tie) - Elliot Cohen
18th place (tie) - Michael Innes

State Championships
20th place (tie) - August Hoffman
30th place (tie) - Elliot Cohen
 

2016


Raider Award Winner: Jack Mitchell

Team Highlights:

Liberty Invitational - 1st place
Smith-Cotton Classic - 2nd place
Richmond Invitational - 3rd place
Districts - 1st place
Sectionals - 1st place
State - 2nd place

Individual Honors:

All-District - William Esrey, Charlie Hamilton, Nick Klock, Jack Mitchell
All-State - William Esrey, Jack Mitchell, Charlie Hamilton

District Championships
1st place - Nick Klock
4th place - Jack Mitchell
5th place (tie) - William Esrey
8th place (tie) - Charlie Hamilton
21st place - Bryan Jeong

Sectional Championships
1st place - William Esrey
3rd place - Jack Mitchell
7th place (tie) - Charlie Hamilton, Nick Klock
13th place (tie) - Bryan Jeong

State Championships
7th place - William Esrey, Charlie Hamilton, Jack Mitchell
40th place - Nick Klock
 

2015

Raider Award Winner: Preston Fleenor

Team Honors:

Liberty Invitational - 2nd place
Richmond Invitational - 1st place
District Championship - 1st place
Sectional Championship - 1st place
State Championship - 1st place

Individual Honors:

District Championships

1st place - William Esrey
2nd place - Charlie Hamilton
5th place - Preston Fleenor
8th place - Jack Mitchell
9th place - Nick Klock

Sectional Championships

1st place - Preston Fleenor
4th place - Nicholas Klock
5th place - Charlie Hamilton
12th place -William Esrey

18th place - Jack Mitchell

State Championships

5th place - William Esrey
13th place - Preston Fleenor
17th place - Charlie Hamilton
17th place - Nicholas Klock
39th place - Jack Mitchell

2014

Team Honors:


State Championships - 1st place
Sectional Championships - 1st place
District Championships - 1st place
Ray-Pec Invitational - 1st place
Liberty Invitational - 3rd place
Chillicothe Invitational - 1st place
Missouri v. Kansas Invitational -2nd place
 

Individual Honors:

All-District - Zach Cobb, William Esrey, Preston Fleenor, Charlie Hamilton,
Jack Mitchell

2013


Raider Award Winner: Joey Gamble

Team Honors:

Ray-Pec Invitational - 3rd place
Smith-Cotton Invitational - 3rd place
Liberty Invitational - 4th place
Chillicothe Invitational - 1st place
Blue Valley North Invitational - 2nd place
District Championships - 1st place
Sectional Championships - 1st place
State Championships - 3rd place

 

Individual Honors:


All-District - Zach Cobb, William Esrey, Preston Fleenor, Joey Gamble, Charlie Hamilton

All-State Honors - Preston Fleenor

District Championships
2nd place (tie) - Preston Fleenor
5th place - Joey Gamble
7th place - William Esrey
9th place (tie) - Charlie Hamilton
15ht place - Zachary Cobb

Sectionals
1st place - Preston Fleenor
3rd place (tie) - William Esrey
5th place (tie) - Joey Gamble
11th place (tie) - Zachary Cobb
17th place (tie) - Charlie Hamilton
 

State Championships
7th place (tie) - Preston Fleenor
21st place (tie) - Charlie Hamilton

 

2012


Raider Award Winner: Gordie Hamilton

Team Honors:

Smith-Cotton Invitational - 4th place
Richmond Invitational - 5th place
Chillicothe Invitational - 1st place
District Championships - 5th place

Individual Honors:

District Championships
1st place (tie) - Preston Fleenor
6th place (tie) - Gordie Hamilton

Sectional Championships
1st place (tie) - Gordie Hamilton
3rd place (tie) - Preston Fleenor

State Championships
4th place (tie) - Preston Fleenor, Gordie Hamilton



 

 

PHSRaiders