• Academics
  • News
Middle School, Upper School Science Olympiad Teams Perform Extremely Well At National Competition

Congratulations to the upper school and middle Science Olympiad school teams for placing 19th and 22nd, respectively, at the national Science Olympiad competition at Colorado State University, May 18-19, in Fort Collins, Colo.

Andrew Mouzin

Congratulations to the upper school and middle school Science Olympiad teams for placing 19th and 22nd, respectively, at the national Science Olympiad competition at Colorado State University, May 18-19, in Fort Collins, Colo.

 

Upper School

 



The upper school Science Olympiad team earned a stunning five medals, which is believed to be the highest medal count since 1996. The team secured 19th place in the tournament out of 60 schools, which is Pembroke Hill's highest placement since 2005. Team members placed in the top half in 16 of 23 events.

Students receiving medals in individual events:

First Place
Ecology - Mulan Jiang and Pallavi Jonnalagadda
Thermodynamics - Daniel Bauman and Coleman Gliddon

Third Place
Fermi Questions - Daniel Bauman and Coleman Gliddon

Fifth Place
Anatomy and Physiology - Maya Chan and Mulan Jiang
Dynamic Planet - William Baker and Rishabh Gaur

Other events in which students placed in the top half of events:

Seventh Place
Disease Detectives - Pallavi Jonnalagadda and Katrina Zhao

Ninth Place
Chemistry Lab - Coleman Gliddon and Charlie Snell
Experimental Design - Mulan Jiang, Pallavi Jonnalagadda and Katrina Zhao

12th Place
Game On - Daniel Bauman and Jam Navarro

15th Place
Herpetology - Daniel Bauman and Tristan Wells

17th Place
Towers - Ross Copeland, Matthew Clauss and Joshua Huang
Code Busters (trial event) - Joshua Huang, Jacob Kaufman and Aarav Yarlagadda

18th Place
Forensics - Maya Chan and Rishabh Gaur

22nd Place
Microbe Mission - Pallavi Jonnalagadda and Katrina Zhao
Rocks & Minerals - Ross Copeland and Tristan Wells

29th Place
Astronomy - Coleman Gliddon and Charlie Snell

30th Place
Hovercraft - Maya Chan and Jackson Letts




Middle School

 



The middle school improved five spots from its most recent trip to the national competition, finishing in 22nd place. One group of students made it onto the podium, and several just barely missed receiving recognition.

Students receiving medals in individual events:

Third Place
Herpetology - Griffin Chu and Darwin Torrance

Other events in which students placed in the top 20 of events:

Seventh Place
Potions and Poisons - Darwin Torrance and Phillip Park

Eighth Place
Solar System - Darwin Torrance and Aidan Lacy
Rocks and Minerals - Griffin Chu and ColeJack Garrett

Ninth Place
Hovercraft - Jesse Chan and Phillip Park

13th Place
Optics - Geeoon Chung and Salil Chandramohan

16th Place
Fast Facts - Salil Chandramohan and Austin Powell

18th Place
Experimental Design - Henry Ruland, Geeoon Chung and Savino Go
Thermodynamics - Savino Go and Jesse Chan

20th Place
Ecology - Henry Ruland and Austin Powell