• Academics
  • News
Upper School Science Olympiad Team Takes First Place At State; Middle School Team Secures Third Place
Andrew Mouzin

Congratulations to the upper school Science Olympiad team on taking first place out of 32 teams at the Missouri State Science Olympiad Tournament, held at Westminster College in Fulton, Mo. PHS placed in the top five in a stellar 20 out of 23 events, and earned state champion status in a stunning eleven events. As Missouri state champions, the team qualified to compete at the 2019 Science Olympiad National Tournament at Cornell University in Ithaca, N.Y. May 31-June 1. Additionally, the middle school Science Olympiad Team placed third out of 32 teams and showed a lot of resiliency, juggling two Showcase performances and the science competition.

Upper School Results:

 

First Place

  • Astronomy - Elizabeth Banks and Coleman Gliddon
  • Chemistry Lab - Dylan Chan, Coleman Gliddon 
  • Disease Detectives - Jesse Chan and Pallavi Jonnalagadda
  • Designer Genes - Pallavi Jonnalagadda and Darwin Torrance 
  • Dynamic Planet - Rishabh Gaur and Aarav Yarlagadda 
  • Forensics - Dylan Chan and Rishabh Gaur 
  • Fossils - Nick Letts, Tristan Wells 
  • Geologic Mapping - Rishabh Gaur and Tristan Wells 
  • Herpetology - Darwin Torrance and Tristan Wells
  • Water Quality - Coleman Gliddon and Pallavi Jonnalagadda 
  • Wright Stuff - Jesse Chan and Joshua Huang  

Second Place

  • Anatomy and Physiology - Dylan Chan and Mulan Jiang 
  • Code Busters - Rishabh Gaur, Joshua Huang, Aarav Yarlagadda 
  • Fermi Questions - Rishabh Gaur and Coleman Gliddon
  • Sounds Of Music - Dylan Chan and Jam Navarro 
  • Thermodynamics - Coleman Gliddon and Savino Go 

Third Place

  • Boomilever - Jesse Chan and Joshua Huang

Fourth Place

  • Mission Possible - Elizabeth Banks, Jackson Letts and Nick Letts
  • Protein Modeling - Savino Go, Mulan Jiang and Darwin Torrance 

Fifth Place

  • Circuit Lab - Mulan Jiang and Pallavi Jonnalagadda 

 

On building events, the team acknowledges (above) students who collaborated in the design and building process, as well as those who provided assistance on competition day. Additionally, the team would like to recognize the following varsity team members whose names are not mentioned above, but gave admirable efforts in the competition and provided tremendous assistance and support during practices and on competition day: Allison Banks, Sasha Dellenbaugh, Charles Fraga, Nick Rao and Ivyer Qu.
 

Middle School Results:

First Place

  • Anatomy - Neha Kumar and Adib Rabbani
  • Density Lab - Evan Wyatt and Armaan Yarlagadda
  • Disease Detectives - Caleb Deng and Phillip Park
  • Dynamic Planet - Aidan Lacy and Armaan Yarlagadda
  • Experimental Design - Caitlyn Huang, Elan Jiang and Grace Weber
  • Solar System - Elan Jiang and Aidan Lacy

Second Place

  • Battery Buggy- Zach Berg and Evan Wyatt
  • Meteorology - Wazi Asjad and Aidan Lacy
  • Road Scholar - Wazi Asjad and Caleb Deng

Third Place

  • Boomilever- Wazi Asjad and Caleb Deng
  • Elastic Launched Glider - Adib Rabbani and Evan Wyatt
  • Heredity - Aidan Lacy and Phillip Park
  • Herpetology - Zach Berg and Ellie Lin

Fourth Place

  • Fossils - Erica Domen and Ellie Lin
  • Water Quality - Neha Kumar and Armaan Yarlagadda

Fifth Place

  • Game On: - Erica Domen and Grace Weber