• Academics
  • News
US, MS Science Olympiad Teams Qualify For Nationals
Andrew Mouzin

Congratulations to the middle and upper school Science Olympiad teams on qualifying for the national tournament. The upper school team placed first out of 32 teams at the state tournament, held Saturday, April 9, at Missouri State University in Springfield. The squad placed in the top six in 20 out of 23 events.

The middle school team took second place with a total score of 58, the lowest score ever achieved by the team, and will also compete at nationals.

The national tournament will be hosted in partnership with Caltech from May 9-14, in a virtual format.

Middle School Results

First Place

  • Bioprocess Lab - Sophia Qiu and Mira Vadaparampil
  • Disease Detectives - Nitya Attaluri and Nick Chao
  • Meteorology - Nitya Attaluri and Luke Ryan
  • Rocks and Minerals - Ava Pluard and Mira Vadaparampil
  • Solar System - Ava Pluard and Luke Ryan

Second Place

  • Anatomy and Physiology - Nitya Attaluri and Siraj Singh
  • Dynamic Planet - Usoshi Pedraza-Si and Nathan Zhao
  • Experimental Design - Nitya Attaluri, Clara Kueny and Charlie Windmann
  • Green Generation - Ava Pluard and Luke Ryan
  • Mission Possible - Rohan Raj and Siraj Singh
  • Mousetrap Vehicle - Usoshi Pedraza-Si and Sophia Qiu
  • Road Scholar - Nick Chao and Ben Palmet

Third Place

  • Bridge Building - Rohan Raj and Siraj Singh
  • Crave the Wave - Nicholas Dunn and Rohan Raj 
  • Crime Busters - Rohan Raj and Siraj Singh
  • Ping Pong Parachute - Nathan Zhao
  • Sounds of Music - Nick Chao and Nathan Zhao

Fourth Place

  • Ornithology - Ava Pluard and Charlie Windmann
  • Write It Do It - Usoshi Pedraza-Si and Mira Vadaparampil

Fifth Place

  • Code Busters - Nitya Attaluri, Clara Kueny, Sophia Qiu
  • Food Science - Vikram Nguyen and Rohan Raj
  • Storm the Castle - Clara Kueny and Sophia Qiu


Upper School Results

First Place

  • Bridges: Jesse Chan and Ivyer Qu
  • Disease Detectives: Jesse Chan and Phillip Park
  • Experimental Design: Caitlyn Huang and Darwin Torrance
  • Rocks and Minerals: Helena Greim and Preya Nguyen
  • Wright Stuff: Jesse Chan and Ivyer Qu


Second Place

  • Astronomy: Elan Jiang and Aidan Lacy
  • Forensics: Zach Berg and Helena Greim
  • Gravity Vehicle: Jesse Chan and Ivyer Qu
  • Green Generation: Griffin Chu and Darwin Torrance
  • Remote Sensing: Aidan Lacy and Phillip Park
  • Write It Do It: Caitlyn Huang and Elan Jiang


Third Place

  • Codebusters: Zach Berg, Griffin Chu and Preya Nguyen
  • Ornithology: Zach Berg and Griffin Chu


Fourth Place

  • Chemistry Lab: Jesse Chan and Salil Chandramohan
  • Dynamic Planet: Aidan Lacy and Preya Nguyen
  • Environmental Chemistry: Griffin Chu and Adib Rabbani


Fifth Place

  • Cell Biology: Phillip Park and Darwin Torrance
  • It's About Time: Geeoon Chung and Ivyer Qu


Sixth Place

  • Ping Pong Parachute: Salil Chandramohan and Ivyer Qu
  • Trajectory: Salil Chandramohan and Darwin Torrance